Advert
Advert

NAİM SÜLEYMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ, CENAZESİ İÇİN AYRINTILAR BELLİ OLDU, FUTBOL KARŞILAŞMALARINDA SAYGI DURUŞU YAPILACAK.

Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

NAİM SÜLEYMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ, CENAZESİ İÇİN AYRINTILAR BELLİ OLDU, FUTBOL KARŞILAŞMALARINDA SAYGI DURUŞU YAPILACAK.
NAİM SÜLEYMANOĞLU HAYATINI KAYBETTİ, CENAZESİ İÇİN AYRINTILAR BELLİ OLDU, FUTBOL KARŞILAŞMALARINDA SAYGI DURUŞU YAPILACAK. Admin

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci  Naim Süleymanoğlu, tedavi gördüğü hastanede 50 yaşında yaşamını yitirdi.

KARACİĞER NAKLİ OLMUŞTU

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğine bağlı olarak 28  Eylül'den bu yana  Memorial  Ataşehir Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören ve 6 Ekim'de de  Memorial  Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr.  Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan Süleymanoğlu, son olarak beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem nedeniyle 11 Kasım'da acil ameliyata alınmıştı.

TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDEN YAZILI AÇIKLAMA

Süleymanoğlu'nun hayatını kaybetmesi üzerine tedavi gördüğü hastaneden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Yıllardır kronik karaciğer yetmezliği ile mücadele eden Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu milli halterci  Naim Süleymanoğlu yaşam mücadelesini kaybetti. İlk olarak 23  Eylül günü rahatsızlanarak komaya giren Süleymanoğlu, 6 Ekim 2017 tarihinde  Memorial  Ataşehir Hastanesinde karaciğer nakli ameliyatı olmuştu. 11 Kasım Cumartesi günü de beyindeki kanama odakları nedeniyle bir operasyon geçiren Süleymanoğlu, çoklu organ yetmezliğine bağlı olarak yaşamını yitirdi. Değerli sporcumuza Allah'tan rahmet, milletimize baş sağlığı diliyoruz" denildi.

 

ESKİ DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU HALİL MUTLU: BENİĞM İÇİN FARKLI BİR İNSANDI

Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci  Halil Mutlu, efsane halterci  Naim Süleymanoğlu'nun ölümünün ardından çok üzgün olduğunu söyledi.

NTV Spor'un yayına bağlanan eski Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu  Halil Mutlu,  Naim Süleymanoğlu'nun ölüm haberinin ardından zorlukla konuşurken, "Çok üzgünüm, başımız sağolsun. Benim için farklı bir insandı, ulaşılmazdı. Çok büyük bir şampiyondu" ifadlerini kullandı.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967'de  Bulgaristan'da doğdu.

Naim Süleymanoğlu haltere 1977 yılında başladı.

15 yaşında iken  Brezilya'da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Aynı dönemde silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçmiştir. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı.

1983 yılında  Viyana'da yapılan turnuvada, 56 kiloda dünya rekorlarını sırası ile koparmada 130.5, silkmede 165 ve toplamda da 295 kilo olarak kırdı. Daha sonra bu rekorlarını yine kendisi kırdı. 1986 yılında dünya şampiyonasında 60 kilo kategorisinden katıldı ve toplamdaki rekorunu 335 kiloya çıkararak dünya şampiyonu oldu. 1988  Seul Olimpiyatları'da ise yine 60 kilo kategorisinde muhteşem rekorlar kırdı. (Toplam: 342,5 kg)  Naim Süleymanoğlu'nun  Seul'daki muhteşem başarısı ile  Türkiye'ye olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

1984, 1985 ve 1986'da dünyada, yılın haltercisi seçildi.  1984 Los Angles Olimpiyatları'na,  Bulgaristan'ın da  Sovyetler Birliği'nin yanında boykota katılması nedeniyle katılamayan Süleymanoğlu, ülkesindeki baskılardan kurtulmak için, 1986 senesinde, Melbourne,  Avustralya'da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda bir süre ortadan kaybolan ve daha sonra 11  Aralık'ta ortaya çıktığında, Türk Büyükelçiliği'ne sığınarak,  Türkiye'de yaşama, ve Türk Milli Takımı adına karşılaşmalara çıkma telebinde bulunan sporcu, talebinin kabul edilmesinin ardından,  Naim Süleymanoğlu adını aldı.

1992  Barcelona Olimpiyatları'nda, rakiplerine karşı ezici üstünlük sağlayarak, yurda altın madalyayla dönen  Naim Süleymanoğlu, yine o sene, Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi. 1993 Dünya Şampiyonasında, 3 altın madalya kazanmasının yanı sıra, 2 de dünya rekoru kıran halterci, 1994'te  Bulgaristan'da yapılan,  Avrupa Halter Şampiyonası'nda da, sadece üç kaldırış yaparak, üç dünya rekoru kırdı.

Çin'de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı.  Naim Süleymanoğlu,  Uluslararası Halter Federasyonu'nun  Aralık 2000'de Atina'da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU'NUN BAŞARILARI!

İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada 'yılın haltercisi' seçildi.

1988  Seul, 1992  Barcelona ve 1996  Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.

8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, 'efsane' oldu.

Spor otoritelerine göre 'tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 yılında Time dergisine kapak oldu.

60 kg'de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında  Seul olimpiyatlarında 9 dünya 6 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.

Türkiyeye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERYARSOY; İzmit'te 6 Sandıkta Ciddi Hatalar Var
ERYARSOY; İzmit'te 6 Sandıkta Ciddi Hatalar Var
YENİ EVLENECEKLERE DEVLETTEN DESTEK
YENİ EVLENECEKLERE DEVLETTEN DESTEK