Advert
Advert
GELENEKSEL EĞLENCEMİZ HALI SAHA
Cihan Şahin

GELENEKSEL EĞLENCEMİZ HALI SAHA

sanalbasin.com üyesidir

Toplumumuzdaki erkeklerin olmazsa olmazlarından birisi de futboldur. Hem yorumlamayı hem de oynamayı çok severiz. Her erkek bu konuya çok hakimdir ve kendine göre de çok iyi bir oyuncudur. Günümüzde halı saha karşılaşmalarından dolayı birçok kişi çeşitli sağlık sorunlarıyla ve sakatlıklarla karşılaşmaktadır.

     Halı saha karşılaşmaları olgunluk döneminde çalışma hayatıyla geçen günlerden arda kalan zamanlarda çok tercih edilen bir aktivitedir. Ancak halı sahalarda sakatlanma oranı oldukça yüksektir. Bazen bu aktivite adı altında yapılan beden işkencesi ölümle dahi sonuçlanabilir !!! Peki halı sahalarda sakatlanma riski neden bu kadar yüksektir?

     Bunun birçok nedeni olmakla beraber başlıca nedenlerine bakacak olursak bu aktiviteyi yapan kişinin yaşı, spor geçmişi, kilosu, postürü, kassal dayanıklılığı, eklem açısı ( ROM ), beslenme ve uyku düzeni gibi etkenleri sayabiliriz. Düşme sonucu omuz çıkması, kolda meydana gelen kırıklar gibi sakatlıkların sebebi kişinin düşmeyi bilmemesidir. Evet, düşmeyi bilmek gibi bir kavram sporun içerisinde mevcuttur. Bir futbolcu defalarca o anı yaşadığı için düşerken istemsiz bir şekilde vücudu doğru pozisyonu alır ve yumuşak bir düşüş gerçekleşir. Bu o oyuncuda artık otomatikleşmiş beceri haline gelmiştir. Bu nedenle sakatlanma riski minimaldir. Ancak 15 günde ya da ayda 1 saat halı saha karşılaşması yapan bir kişinin vücudu ve kasları bu duruma alışık değildir ve bu refleksi gösteremez.

Kassal yaralanmalara gelirsek en çok rastladığımız sakatlıklar parsiyel yırtıklar, kopmalar ( özellikle aşiltendonu ), çapraz bağ yaralanmaları, ayak bileğinde meydana gelen bağ yaralanmaları olarak sıralayabiliriz. Bu sakatlıklara neden olan dış etkenler sahanın çok sert bir zemin olması dolayısı ile şok absorbesinin olmaması, sürtünmenin fazla olması, hava sıcaklığı, yanlış ayakkabı seçimi ve ikili mücadele sonucunda eklemin normal dışı bir açıda harekete zorlanmasıdır. Kişiye bağlı etkenler ise kas kiriş ve tendonlarının zayıflığı, kassal açıların ve dayanıklılığının sınırlılığı, aşırı performans isteği, postural bozukluklar sebebiyle özellikle diz ve ayak bileğine orantısız yük binmesi, yeterli ısınma ve streching yapmama gibi nedenlerdir.

     İnsan azimli ve hırslı bir canlıdır ve oynanan bir oyun gazozuna olsa bile her zaman kazanmak ister. Ancak ilerleyen yaş, hareketsiz bir yaşam, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenler vücudun hem kardiyovasküler hem de kassal dayanıklılığını azaltarak yüksek performansa izin vermez. Bedenimizi tanımalı ve kapasitenizi bilmelisiniz. Aksi taktirde meydana gelen bu sakatlıklar sizi günlerce ya da aylarca sıkıntıya sokacak ve yaşam kalitenizi, psikolojinizi olumsuz etkileyecektir. Spor haftada bir yapılan bir aktivite değil; ihtiyacınıza göre değişkenlik göstererek sürekli hayatınızda olması gereken bir parçadır. Bedeninizin intikamı çok ağır olmadan gelin onunla iyi geçinin.

Hepimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. Sağlıklı ve esen kalın. Tüm okuyucularıma spor dolu günler.

 

 

“Spor bir milletin gençlerinin o ülkeyi ayakta tutmasını sağlar.”

M.Kemal.ATATÜRK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERYARSOY; İzmit'te 6 Sandıkta Ciddi Hatalar Var
ERYARSOY; İzmit'te 6 Sandıkta Ciddi Hatalar Var
YENİ EVLENECEKLERE DEVLETTEN DESTEK
YENİ EVLENECEKLERE DEVLETTEN DESTEK