radyo
radyo

EKONOMİ

EMEKLİLERE MÜJDE SON 6 YILIN EN BÜYÜK ZAMMI YAPILACAK

Emekliler Derneği'nin Merkez Bankası verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre; Temmuz'da yüzde 6,57 zam alacak olan 2 milyon işçi emeklisinin en düşük maaşı bin 500 TL'ye çıkacak.

31 Mayıs 2017 Saat: 10:44
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.515 kez okunmuştur

EMEKLİLERE MÜJDE SON 6 YILIN EN BÜYÜK ZAMMI YAPILACAK
EMEKLİLERE MÜJDE SON 6 YILIN EN BÜYÜK ZAMMI YAPILACAK

Temmuz'da 11,5 milyon emeklinin maaşına son 6 yılın en yüksek zammı yapılacak. Çünkü zammı belirleyen enflasyon ilk 4 ayda yüzde 5,7'yi aştı. Mayıs ve Haziran'da da eksi çıkması beklenmiyor. 15 Mayıs'ta açıklanan  Merkez Bankası'nın beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs'ta yüzde 0,59, Haziran'da yüzde 0,22 olacak.

93 LİRALIK ARTIŞ

Bu tahminlere göre maaşlara ne kadar zam geleceğini Emekliler Derneği'ne (TÜED) sorduk. Derneğin yaptığı hesaplamaya göre; Temmuz'da SSK işçi emeklisi ile  Bağkur emeklisinin maaşına yüzde 6.57 zam yapılacak. TÜED Genel Başkanı  Kazım Ergün, "Böylece 2000'den önce emekli olanların (2 milyon kişi) en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkacak" dedi.

BAĞKURLU DA ALACAK

2000'den sonra emekli olanların Temmuz'da 41 lira zam alacağını ifade eden  Kazım Ergün, "Bu kişilerin taban maaşı 882 liraya çıkacak.  Bağkur emeklisi de yüzde 6.57 zam alacak. En düşük  Bağkur esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 liraya, en düşük  Bağkur tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artarak 933 liraya yükselecek" açıklamasında bulundu.

MEMUR EMEKLİSİNE FARK ÖDENECEK

Yapılan hesaplamaya göre; memur emeklilerinin Ocak'ta aldığı yüzde 3 zam, enflasyonun altında kaldığı için önce bu fark kapatılacak. Bu da ek yüzde 3.47 zam anlamına geliyor. Ayrıca bunun üstüne Temmuz 2017'de yapılacak olan yüzde 4 zam eklenecek. Bu durumda, en düşük memur aylığı 126 lira aratarak 1784 liraya çıkacak.

GIDA DOLU ÖZEL SEPET

Emeklilerin daha çok temel gıdaya harcama yaptığını söyleyen Ergün, "Enflasyon sepeti yerine; emekli geçim endeksi hazırlanmalı. Emeklinin gerçek ihtiyaçlarını baz alan bir hesaplama yöntemine gidilmeli. Bu sepet bizi yansıtmıyor. Zam yüzdeli değil seyyanen yapılsın. Ramazan ve Kurban bayramlarında da birer maaş ikramiyesi ödensin" diye konuştu. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑