radyo
radyo
ford
Hakan Elyıldırım
Hakan Elyıldırım

BU TRAMVAY PROJESİ İÇİME HİÇ SİNMEDİ

28 Eylül 2016 Saat: 18:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.791 kez okunmuştur

BU TRAMVAY PROJESİ İÇİME HİÇ SİNMEDİ

Yaş oldu 45, ömrümün %80’i, doğduğum büyüdüğüm kent, İzmit’te geçti. Halen de İzmit’te yaşıyorum. Kocaeli’yi seviyorum. Uzaklaştığım zamanlarda özlüyorum bu kenti.

Hayatımız halen İzmit’te sürdüğü için de, gün içerisinde her köşesini gezme, görme şansımız oluyor.

Şu Tramvay Projesi benim içime hiç sinmedi doğrusu!

Denizle, dağı birbirinden ayıran, İzmit halkının denizle arasındaki demir perde dediğimiz, ortasından tren geçen şehir dediğimiz, kaldırılması için büyük mücadele verdiğimiz demiryolunu tekrar şehrin göbeğine sokmak, koca koca direkler dikip, bir sürü kablolar çekmek ne kadar mantıklı? (Fotoğraf-1)

Tramvay’ın, gün geçtikçe artan trafik yoğunluğunu ne kadar çözeceği ile ilgili içimde büyük endişeler var.

Dünyanın önde gelen modern şehirlerinde trafik yoğunluğunu çözmek için iki proje uyguluyorlar.

Birincisi, eğer müsaitse, yolları genişletirsin. Yol genişletme için fiziki ortam müsait değilse Metro yaparsın.

Şu anda dünyada başka bir seçenek yok.

Dünyanın hiçbir şehrinde trafik yoğunluğunu hafifletmek için tramvay yapılmıyor. Tramvay bir tür makyaj projedir. Hiçbir sorunu olmayan kentlerin yaptığı nostaljik bir şirinliktir.

İzmit’te günlük ortalama 200 Bin Kişi Toplu Taşıma Araçlarıyla seyahat ediyor. Tahir Büyükakın, tramvayla 16 Bin kişinin taşınacağını söylese de, Seka – Otogar arasında tramvayı kullanacak yolcu sayısı en fazla 8 Bin’dir. Derince’den, İzmit’e gelip Adliyeye, Valiliğe, Belediyelere, Şehir Merkezindeki, işyerlerine, hastanelere gidecekler, seri, konforlu, güvenli otobüsler dururken neden tramvaya binerek aktarmalı seyahat etsin?

Otogardan ya da Yahya Kaptan’dan Yenimahalle, Plajyolu, Kuruçeşme, Şirintepe, Çenesuyu, Derince’ye gidecekler tek vasıta ile seyahat etmek varken neden tramvayı tercih ederek aktarmalı gitsin?

Bizim İzmit’teki tramvay, tam anlamıyla, “ayranı yok içmeye tramvayla gider …..” oldu.

Yada başka bir deyimle, “karnın aç, ekmek bulamıyorsun yemeye, pasta alıyorsun” gibi bir durum oldu.

İzmit’te Yahya Kaptan ile Derince arasına 10 şeritli yol yapıldı. Dünyada başka hiçbir kentte bu 10 şeritli yolu bu kadar kötü planlayacak bir belediye yoktur. (Fotoğraf-2)

Yolun 6 şeridi hep boş. 4 şerit ise her zaman yoğun. (Fotoğraf-3)

Aslında çözüm çok basit. 5 gidiş 5 geliş açtığında hiçbir sorun kalmayacak. Ama Milyon Dolarlar verdikleri bir şirket var. Bu şirket olmaz diyor. Benden iyi mi bileceksiniz diyor.

Şehir içerisinde Merkez Bankasıyla, Anıtpark arası 1200 bilemedin 1500 metredir. Merkez Bankasının orada gir, Anıtpark’a 45-50 dakikadan önce gidemezsin. (Fotoğraf-4)

Bunu da çözmenin yolu çok basit. Toplu taşıma araçlarını D-100’e alacaksın olacak bitecek. Vatandaştan çok, otomobilden çok, toplu taşıma aracı var. Kocaeli’de 570’i İzmit’te olmak üzere toplam 2.200 Özel Halk Otobüsü var. Belediyelere ait otobüslerle bu sayı 2.500’ü buluyor. Vatandaş sadece 150 Metre yürüyecek. 150 Metre yürüyenden ayda yılda bir küfür yersiniz ama trafikte sabahtan akşama ne ananız kalıyor, ne avradınız haberiniz olsun. (Fotoğraf-5)

2 yıla yakın zamandır birde tramvay işi girdi küçücük İzmit’in ortasına. Küfürler, beddualar gırla gidiyor. Vatandaş birbirine giriyor trafikte. Esnaf iflas etti, dükkanları kapatıyorlar. Şehir merkezinde Yüzlerce kiralık dükkan var artık.

Büyükşehir’in trafik ve ulaşım sorununu çözebileceğine inanmıyorum.

Kimse kusura bakmasın. Yuvacık Otobüslerine Kent kart cihazı taktıramayan, İzmit sınırları içinde çalışan Akarca ve Alikahya otobüsleri dahil İzmit dışındaki özel halk otobüslerini havuzda toplayamayan, T Plakalı kırmızı minibüslerin korsan çalışmasına “dur” diyemeyen, paralı binişleri engelleyemeyen, entegre bilet sistemine geçmeyi beceremeyen, her yerde uygulanan bindi-indi ücret tarifesini İzmit’e çok gören Büyükşehir’in “Kocaeli’nin trafik ve ulaşım sorununu” çözeceğine inanmıyorum.

Bir diğer sorun da Perşembe Pazarı.

Haziran ayında Perşembe Pazarı kalkacak denildi. Perşembe Pazarı alanı artık İzmit’in yükünü taşımıyor. İzmit’i Perşembe günleri mahvediyor. Bırakın Haziran’ı hemen kaldırın. Biz de medya olarak arkanızda duralım.

Pazarcılara doğru düzgün bir alan yapın. Katlı otoparka gitmelerini sağlayın. Pazara alışan vatandaş Pazar nerede olursa olsun, gider. Pazarcılar bu kadar modern bir yapıya gitmek istemiyorlarsa kendileri bilirler.

Bu konuda Kocaeli medyası da, vatandaş ta, emin olun arkanızda olacaktır. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HAKAN ELYILDIRIM'dan "Trafik Sorununu Çözen Kazanır"8 Nisan 2021 Saat: 14:39
Yerel seçimlere 3 yıl kaldı. Kocaeli'nin en büyük sorunu Trafik. Tahir Başkanın bu soruna acilen büyük önem vermesi gerekiyor.
FATMA BAŞKAN ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI29 Mart 2021 Saat: 15:43
Yerel Seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti, kala kala 3 yıl kaldı. Şimdi İcraat zamanı. Bakalım İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Halkının hayatını değiştirecek işlere imza atabilecek mi?
BAŞLATMAYIN TRANSSEKSÜEL, HOMOSEKSÜEL, LEZBİYENİNİZDEN5 Mayıs 2020 Saat: 12:59
Hem erkek, hem kız çocuklarımızı, başta insana saygı, sonra tüm canlılara ve doğaya saygı konusunda en önemlisi de ahlaklı olmak hususunda eğitmeliyiz. Kendi kurtuluşumuz, ülkemizin ve dünyanın kurtuluşu bunlara bağlı.
AHLAK YOKSUNU İNSAN MÜSVEDDESİ2 Mayıs 2020 Saat: 12:17
Bazen ağzını doldura doldura küfür etmek ister insan. Sinirlendiğimde ağzım çok bozuktur. Karşımdakini fena rencide ederim. Ettiğim küfürleri ve hakaretleri iliklerine kadar hissettiririm.
HAKAN ELYILDIRIM'DAN "AĞZI OLAN ELEŞTİRİYOR"1 Mayıs 2020 Saat: 15:35
Türk halkının en büyük özelliği ne derseniz, ELEŞTİRMEK derim. Herkes eleştiriyor. Ama ne araştırıyor, ne de okuyor. Sosyal Medya'dan gördükleriyle dümdüz eleştiriyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑