radyo
radyo
ford
Hakan Elyıldırım
Hakan Elyıldırım

GÜNGÖR ARSLAN'A VE GAZETEYE YAPILAN DOĞRU MU, HUKUKİ Mİ, ETİK Mİ!

28 Eylül 2016 Saat: 18:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.528 kez okunmuştur

GÜNGÖR ARSLAN'A  VE GAZETEYE YAPILAN DOĞRU MU, HUKUKİ Mİ, ETİK Mİ!

Kocaeli'de çok önemli bir dernek kuruluyor.

Benim de kurucuları içerisinde olduğum bu dernek, Kocaeli'de yayın yapan internet haber gazetelerini bir çatı altında toplayan İnternet Gazeteleri ve Gazetecileri Derneği.

Tüm dünyada, gündemi internet gazetelerinin belirlediği bir ortamda, Kocaeli gibi siyasi ve sosyo ekonomik anlamda bir hayli güçlü olan Kocaeli'de de, İnternet haber gazeteleri bir araya geliyor.

Daha güçlü hareket edebilmek için bir dernek çatısı altından toplanan Kocaeli'li İnternet Haber Gazeteleri'nin en önemli özelliği ise, dernek bünyesinde tamamen tarafsız haber gazeteleri olduğu gibi, belli bir siyasi görüşün haberlerini yansıtan gazetelerde var.

Dernek kurucu üyeleri arasında, İzmit Merkezli gazetelerin yanısıra, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra, Kartepe merkezli gazeteler de var.

Bu derneğin en önemli özelliklerinden birisi, gazeteleri maddi, siyasi ve hukuki olarak ta korumak olacaktır.

Şimdi gelelim Günaydın Kocaeli Gazetesi'nin kapatılmasına...

Kocaeli'de hoşlanmadığın insanları say deseler, şahsi listemin başına yazacağım ilk 3'ü Güngör Arslan, Ömer Polat ve Nevzat Doğan paylaşır.

Güngör Arslan'ı günahım kadar sevmem. Pek çok kişiye yaptığı yalan haberciliğini benim şahsıma da yaptı. Ben gittim suç duyurusunda bulundum. Tazminat davası açtım ve kazandım.

Türkiye bir hukuk ülkesi mi?

Hukuk, demokratik ve bağımsız bir şekilde işliyor mu, işlemiyor mu bu tartışılır.

Ancak hukukun işlemediğini, ya da en azından bağımsız işlemediğini düşündüğümüz anda, müdahale etmezsek, yarın bize de lazım olabilecek bağımsız yargı ve hukuk sistemini çok ararız.

Çağdaş dünya ülkeleri nasıl ki idamı hukuk sistemlerinden çıkartıyorlar ve geçmişteki idamlardan pişmanlık duyuyorlarsa, terörizme hizmet ettiği ispatlanmış gazetelerin haricinde kapatılan gazetelerle ilgili de gelecekte pişmanlıklar duyulacağını düşünüyorum.

Beğenmediğin haberle, köşe yazısıyla ilgili gider suç duyurusunda bulunursun. Habere erişimi engelletirsin. Ancak herhangi bir açıklama yapılmadan bir gazetenin komple kapatılmasını doğru bulmadığımı özellikle belirtmek istiyorum.

Günaydın Kocaeli Gazetesinde çalışan en az 10-15 kişi vardı. Reklam vermiş en az 20-30 tane firma vardı. Bu gazete niye kapatıldı. Sadece Güngör Arslan yüzündense, diğer gazete çalışanlarının ve reklam verenlerin ne suçu vardı? Güngör Arslan suçlu ise yargı cezasını versin. Anayasaya göre, Türk Ceza Kanununa göre bir suçu varsa, gitsin cezasını çeksin.

Bizim Kocaeli Gazetesi kapatıldığında, bir gerekçe vardı. Gazetenin haber kaynağı ve işleyişinin darbe girişiminin gelişimine hizmet etmesi suçlamasıyla kapatılmasına ses çıkarmadık. Suçlamanın içeriği kamuoyunu tatmin etmişti.

Sonrasında Güngör Arslan'ın kurduğu Yeşil Kocaeli ve ardından da Günaydın Kocaeli'nin kapatılmasını, Gazetecilik mesleğine vurulan bir darbe olarak görüyorum.

Bu kapatılma, eleştirdik diye her an bizim gazetelerimizin de kapatılması keyfiyetine, emsal teşkil edecektir.  

Bu nedenle, Güngör Arslan'a değil belki ama Gazeteye sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Kişilerin suçunu kurumlar çekmemeli. Gazetelerin yayınlarının durdurulması kesinlikle antidemokratik bir durumdur. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HAKAN ELYILDIRIM'dan "Trafik Sorununu Çözen Kazanır"8 Nisan 2021 Saat: 14:39
Yerel seçimlere 3 yıl kaldı. Kocaeli'nin en büyük sorunu Trafik. Tahir Başkanın bu soruna acilen büyük önem vermesi gerekiyor.
FATMA BAŞKAN ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI29 Mart 2021 Saat: 15:43
Yerel Seçimlerin üzerinden 2 yıl geçti, kala kala 3 yıl kaldı. Şimdi İcraat zamanı. Bakalım İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Halkının hayatını değiştirecek işlere imza atabilecek mi?
BAŞLATMAYIN TRANSSEKSÜEL, HOMOSEKSÜEL, LEZBİYENİNİZDEN5 Mayıs 2020 Saat: 12:59
Hem erkek, hem kız çocuklarımızı, başta insana saygı, sonra tüm canlılara ve doğaya saygı konusunda en önemlisi de ahlaklı olmak hususunda eğitmeliyiz. Kendi kurtuluşumuz, ülkemizin ve dünyanın kurtuluşu bunlara bağlı.
AHLAK YOKSUNU İNSAN MÜSVEDDESİ2 Mayıs 2020 Saat: 12:17
Bazen ağzını doldura doldura küfür etmek ister insan. Sinirlendiğimde ağzım çok bozuktur. Karşımdakini fena rencide ederim. Ettiğim küfürleri ve hakaretleri iliklerine kadar hissettiririm.
HAKAN ELYILDIRIM'DAN "AĞZI OLAN ELEŞTİRİYOR"1 Mayıs 2020 Saat: 15:35
Türk halkının en büyük özelliği ne derseniz, ELEŞTİRMEK derim. Herkes eleştiriyor. Ama ne araştırıyor, ne de okuyor. Sosyal Medya'dan gördükleriyle dümdüz eleştiriyor.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑