radyo
radyo

OTOMOBİL

İKİNCİ EL ARAÇTA KİLOMETRE SIFIRLAMA SAHTEKARLIĞINA SON!

PTT'nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığıyla ikinci el araçların muayene tarihi ve kilometrelerine ilişkin bilgiler anında öğrenilebilecek.

19 Kasım 2017 Saat: 11:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.483 kez okunmuştur

İKİNCİ EL ARAÇTA KİLOMETRE SIFIRLAMA SAHTEKARLIĞINA SON!
İKİNCİ EL ARAÇTA KİLOMETRE SIFIRLAMA SAHTEKARLIĞINA SON!

İkinci el araçların muayene tarihi ve kilometresine ilişkin bilgilerin sorgulanmasında değişiklik yapıldı. Bundan sonra ikinci el araçların kilometresini PTT'nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığı ile öğrenilebilecek.

‘Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol’ Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında imzalandı. 

Mobil Uygulama ile Anında Öğrenilebilecek

İmzalanan protokol kapsamında ikinci el araçların muayene tarihi ve kilometrelerine ilişkin bilgiler, PTT'nin HGS ve PTTBank mobil uygulamaları aracılığıyla anında öğrenilebilecek.

5 Lira Karşılığında Bilgi Alınacak

Söz konusu uygulama ile araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometreleri, en güvenilir ve doğru bir şekilde öğrenilebilecek. Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT ile paylaşılacak verilere, kurumun mobil uygulamalarına plaka veya şase numarası girilerek 5 lira bedelle bakılabilecek. 

PTTBank müşterisi olmayanlar ise söz konusu bilgilere, üyelik zorunluluğu olmadan HGS uygulamasından ulaşabilecek. Söz konusu bu uygulamayla ikinci el araç satışlarında kilometre sıfırlanması konusunda yaşanan mağduriyetin önüne geçilecek.

Kilometre Sıfırlamaya Son

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Sekreteri Niyazi Berktaş, söz konusu duruma ilişkin şikayetlerin giderek çoğaldığını belirterek, bazı ikinci el araç satıcılarının kilometreyi sıfırlayarak, daha düşük kilometreli aracı yüksek fiyata sattıklarını, durumun fark edilmesi üzerine açılan davaların da uzun sürdüğünü aktardı.

İkinci el araçlarda TRAMER sorgusuyla hasar kaydının öğrenilebildiğini belirten Niyazi Berktaş, PTT AŞ tarafından sunulacak hizmetle artık araçların gerçek kilometrelerinin de öğrenilebileceğini ve böylece kandırılmaların önüne geçileceğini aktardı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑