radyo
radyo
ford
Merve Coşar Elyıldırım
Merve Coşar Elyıldırım

D VİTAMİNİ'NİN ÖNEMİ

28 Eylül 2016 Saat: 18:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 3.736 kez okunmuştur

Ülkemizde her 3 kişiden 2 sinde D vitamini eksikliği gözlenmektedir. D vitamini eksikliği her zaman semptomatik olarak belirti vermez. Yine de eksikliğe bağlı bazı belirtiler gözlenebilir. d vitamini ile ilgili görsel sonucu

Bunlar,

-Kemiklerde ağrı

-Net düşünememe, akıl karmaşası

-Kas güçsüzlüğü

-Kemiklerde güçsüzlük, süngerleşme

-Açıklanamayan yorgunluk

-Stres

-Sık kemik kırıkları

d vitamini ile ilgili görsel sonucu

D vitamini eksikliği özellikle doğum ve emzirme dönemlerinden dolayı kadınlarda daha sık görülür ve kendini doğum sonrası yaygın ağrılarla belli eder. 30 yasina kadar olan insanların %30unda D Vitamin eksikliği vardır. Yine yaşlılıkta ve güneş görmeyen kişilerde eksiklik daha fazla saptanır. Obez hastalarda D Vitamini eksikliği saptanması sebebi ise D Vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan yağda birikir ve vücut kullanamadığı için eksiklik meydana gelir.

Güneş Vitamini olarak da adlandırılan D vitamininin görevleri şöyledir:

- Kandaki kalsiyum ve fosforun normal sınırlarda kalmasını sağlayarak kemik erimesini(osteoporozu)önler. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Çocuklarda D Vitamini ihtiyacı bu yüzden fazladır.

- Kaslara güç verir. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve ağrı olur. Devamlı yorgunluk ve vücudunda yaygın ağrısı olan hastalar mutlaka kanda D Vitamini düzeyine baktırmalıdır

- Pankreas bezinden insülin salgılanmasında düzenleyicidir.(diyabet hastaları için çok önemli)

- D Vitamini bazı kanserlerin (meme, prostat, kolon rektum kanseri) otoimmun hastalıkların, kalp hastalıkları ve diyabetin gelişimini önler.

- Depresyondan korur.

- Damarlarda kan basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler.

Devam eden çalışmalar daha birçok hastalıkta D vitamini eksiliğinin rol oynadığını göstermektedir.

En önemli D vitamini kaynaklarından biri güneştir. Ancak D vitamini güneş dışında besinler yoluyla da alınabilir. Bu gıdalar

- Yağlı balıklarda(somon, karides, uskumru),

- Yumurta sarısı

- Tereyağı

- Karaciğer

- Peynir

- Süt ve süt ürünleri

- Mantar

- Kakao

          d vitamini ile ilgili görsel sonucu        d vitamini ile ilgili görsel sonucu

D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. İşte bu nedenle güneşlenme imkânının olmadığı kış aylarında D vitamini desteklerinden istifade edilebilir. D Vitaminin vücutta aktif hale gelmesi için mutlaka güneş ışığından faydalanılmalıdır. Bu aktifleşme için günün en uygun saatleri 11.00-15.00 arası(ki bu saatler ayrıca cilt kanseri için riskli saatlerdir).Her gün 10-15 dakika güneş koruyucu krem olmaksızın diz ve dirseklerden aşağı güneşlendirmek yeterlidir.

D vitamini eksikliği ve yetersizliği tanısı, kandaki D vitamini (25OHD) düzeyleri ile konabilir. 30 ng/ml üzeri normal, 20-30 ng/ml arası D vitamini yetersizliği, 20 ng/ml altı D vitamini eksikliği olarak tanımlanır.

d vitamini ile ilgili görsel sonucu

Sadece beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur. Çünkü bir yumurta 20 IU, bir bardak süt 100 IU, bir tatlı kaşığı balık yağı 400 IU D vitamini içerir. Rehberler günlük alınması gereken D vitamini miktarının 1-70 yaş arası bireyler için 600 iu 70 yaş üzeri bireyler için 800 iu olduğunu söylemektedir. Yine de D vitaminin güvenli üst sınırı 4000 iu dur. Türk Tıp camiası Türk toplumuna eksiklik yüksek oranda olduğundan günlük 1000-2000 iu alımı önermektedirler.

Özellikle D Vitamini takviyesi alması gerekenler

- 50 yaş üzeri kişiler,

- Sürekli kemik ve kas ağrısı şikâyeti olanlar,

- Güneş görmeyenler(ofis çalışanları gibi),

- Bağırsaklardan yağ emilimi bozuk hastalar,

- Karaciğer hastalığı olanlar,

- Mide ameliyatı olanlar,

- Osteoporozlu hastalar ( kemik erimesi olanlar)

Özellile güneşten uzak olduğumuz bu kış günlerinde eczacınıza ve doktorunuza danışarak günlük ihtiyacınızı karşılayacak D vitamini takviyesi ile sağlığınızı koruyabilir, yaşam kalitesini arttırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

                       d vitamini ile ilgili görsel sonucu                                                                                                                               Ecz. Merve Coşar Elyıldırım

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑