KARAOSMANOĞLU'NA TAVSİYELER

28 Eylül 2016 Saat: 18:05
Hakan Elyıldırım

KARAOSMANOĞLU’NA TAVSİYELER

İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 yılından bu yana, yani 13 Yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyor. 2019 yılında, 2 yıl sonra Belediye Başkanlığı sona erecek. Siyasete Milletvekili olarak devam eder mi, etmez mi bilinmez. Ama siyaset insanın kanına bir kere girdimi, kolay kolay çıkmaz derler. İbrahim Karaosmanoğlu, Milletvekili olarak kesinlikle TBMM’ye gitmeli. Vekil olursa bu kocaeli’nin işine yarar. 15 yıl boyunca hizmet verdiği kent olan Kocaeli’de, hangi taşın üstünde taş var en iyi bilen isim İbrahim Karaosmanoğlu’dur.

Karaosmanoğlu, Belediye Başkanlığına başladığında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanıydı. Aslında en büyük hizmeti, iktidar partisinden seçilmiş bir belediye başkanı olarak, Büyükşehir Belediyesi sınırlarını, İzmit Büyükşehir’den, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine çevirmesi olmuştur.

2009 Yerel Seçimlerinde, Karşısında CHP’nin efsane Belediye Başkanı, hiç seçim kaybetmemiş Sefa Sirmen vardı. İşi çok zordu Karaosmanoğlu’nun. Büyük projeler vaat ettiler. Bunlar;

Sekaray, Monoray, Metro, Hafif Raylı Sistem, Teleferik, Metrobüs, Küresel Kongre Merkezi, 3 Yeni baraj, Kent Meydanı gibi yaklaşık 20 tane projeydi. Bunlardan, sadece stadyum, bir tane daha baraj ve tramvay yapıldı. Yalnız bu arada 2009’dan bu yana 7 yıl geçti. Türk halkı olarak genelde unutmaya meyilliyizdir. Bu projelerin hayata geçirilmediğini unutur, muhtemelen hesapta sormayız.

Sayın Karaosmanoğlu, çekinmesin, korkmasın. Kimse bu Milyar Dolarlık projeleri sormaz. Ama bu millet, trafikte saatlerce beklemeyi büyük sorun eder. 1 saatlik elektrik kesintisini, 6 saatlik su kesintisini büyük sorun haline getirir.

Bu yüzden Sayın Karaosmanoğlu’na tavsiyem, vaat ettiğiniz dev projeleri gerçekleştiremeseniz de, yol, su, elektrikte Kocaeli halkı sorun yaşamasın, size bu kentte kimse “of” demez.

Ancak Cumartesi akşamı saat 17:30’da Devlet hastanesi önünden aracımla Kadıköy Bağdat Caddesine girdim. Yeni yapılan katlı otoparkın önüne saat 18:45’te vardım. 1 Km yolu tam, 1 Saat 15 Dakikada gidebildim. Önümdeki, arkamdaki halk otobüslerinden insanlar inip evlerine varmak için yürümeye başladılar. Yolda herhangi bir kaza, arıza yapmış araç falan yok. Esnaf bağırıp duruyor. Hergün böyle, yetti canımıza artık diye…

İşte sayın Karaosmanoğlu, size bu vatandaş patlarsa bu sıkıntılardan dolayı patlar. Bu sıkıntılar, vatandaşa daha önce verdiğiniz ve hayata geçiremediğiniz vaatlerinizi de hatırlatır. Yarın karşılarına geçtiğinizde sizden hesap sorarlar.

İzmit çok küçük bir kent. Sokakları çok dar. Caddeler ve yollar genişleyemiyor ancak, araç sayısı her geçen gün artıyor. Üstüne üstlük, küçücük minibüsleri kocaman otobüslerle değiştirttiniz, şimdi o otobüslerde İzmit şehir içinde çalışıyor. Çok büyük paralar vererek, Şehir Planlama Şirketlerine yol planlamaları yaptırttınız ama olmadı. Trafik daha beter bir hal aldı.

Elektrikle ilgili Kocaeli’de büyük sorunlar yaşamıyoruz.

Su ile ilgili Yuvacık Barajı sayesinde sorun yaşamıyoruz.

Ama Trafikle ilgili ciddi sıkıntılar var. Ve bu sıkıntılar size büyük şikayet ve sorun olarak geri dönecektir. Tavsiyem, yollar genişlemiyorsa, var olan yollarda yeni planlamalar yapılmasıdır. 

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız