radyo
radyo
ford
Fatma Gediksiz
Fatma Gediksiz

DÜNYA BİR BAŞKASININ HAYATINA UZAK DEĞİL

22 Şubat 2020 Saat: 08:48
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 5.153 kez okunmuştur

"Dünya bir başkasının hayatına uzak kalacağımız kadar büyük değil."

 

Bu cümlenin üzerine başka ne denir ki?

 

ABD'de Başkanlık seçiminin iki adayından birinin Donald Trump olması size de ilginç gelmiyor mu? Evet, karşısındaki aday da ilginç. Hillary Clinton hırslı bir kadın fakat Trump bir deli. Milyoner olması onu iyi bir yatırımcı olduğunu gösterir ok, kabul ama bu deli olmasına engel değil. Yüksek riskler almakta deli işi bir yerde. Her şeyi geçtim, olay baştan aşağı ilginç. Bizim politikamızın baş direktörü ABD, kendi ülkesinde politik şahsiyet çıkarmakta epeyce sıkıntılı demek, hiç güleceğim yoktu.

 

Maymuna çevirdiği ülkelerdeki siyasi çöplükten nasibini almış!

 

Suudi Arabistan petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklanan ekonomik krize karşı ne yapmış bilin bakalım?

Parlamento kamu harcamalarını ve milletvekili maaşlarını %25 düşürmüş. Tabi karar kral ve ailesini bağlamıyor, adam kral yahu!

Bu bana bir şeyler çağrıştırıyor ama neyse iyi ki bizim öyle krizlerimiz yok mazallah naapardık?

 

Bizde olsa petrol fiyatını belirleyen ülkelere şöyle esaslı bir efelenilir, kayınbaba kürsüde alkışları toplarken damat çaktırmadan bir gecede litresine 25 kuruş, üç gün sonra 10 kuruş daha zam yapardı. Bizler bakakalırken ekonomik bakan asgari ücretin düşürülmesi için nabız yoklaması çekerdi ya neyse kimsenin bunlarla ilgilenecek vakti yok zaten, aynen devam…

 

Nobel Barış ödülü bu yıl Kolombiya Devlet Başkanı Santos'a verildi. Ne yaptı da aldı? Ülkede 52 yıldır iç savaş sürdüren FARC terör örgütü ile "barış anlaşması" imzalama başarısını göstererek savaşı sona erdirmiş ve fakat geçenlerde yapılan referandumda halk barış anlaşmasını kabul etmeyerek dünyayı şaşırtmıştı. Burun farkıyla kazanan barış istemeyenlerin ülkesine Nobel Barış ödülü gitti. Çok ilginç.

 

Microsoft firması internete bir iyilik robotu salmış diyeyim ben size, anlamaya çalışalım. Fikir şöyle başlamış. İnternet kullanıcıları arasında yayılan nefret, kin, küfür sözlerinin artması üzerine firma bu tür paylaşımlara sevgi dolu yanıtlar vermesi için ortaya bir program atmış. Çok geçmeden robot aldığı yoğun nefret söylemlerine nefretle, küfüre küfürle cevap vermeyi öğrenmiş. Şok olmuşlar. Sıradan bir yurdum insanına sorsalar o söylerdi aslında, emeklerine yazık. Sonuçta yaşayarak öğrenmişler eh bu da bir kazanımdır.

 

Türk emeklisinin maaşından kesilen 50 TL bizim suriyelilerin masraflarına yetmemiş olacak ki şimdi 75 TL kesintiye başlanmış. CB ve BB ödenekleri ise yaklaşık %50 arttırılmış. Zor tabi bu zamanda geçinmek, büyük başın derdi büyük olurmuş. Emekliler suriyeli mültecileri, çalışanlar yukarıdakileri beslesin ki devletimize zeval gelmesin. Uygarlık merhameti yok eder, merhamet ey millet! 

 

Merhamet deyince Kanada'nın bugünlerdeki en büyük sorunu geyikler. Cidden geyikler! Yaban hayatı koruma seviyesi gibi demokrasi seviyesi de üst olan bu ülkede, belediye referandum yapmış. Geyiklerin yollara çıkıp kazalara sebep olması karşısında ne yapmamızı istersiniz diye. Düşünebiliyor musunuz? Yok ben düşünemiyorum. Bizdeki son Anadolu parsı 1974'te Beypazarı'nda vuruldu. Yaban geyiklerini ise Bolu 7 Göller'de korumaya aldılar, bir ağıl geyiği yanılmıyorsam 1979 yılında orada görmüştüm. Hala duruyorlar mı bilmiyorum.

 

Bugün Hakkari/Şemdinli'de PKK terör örgütü 5 ton bomba yüklediği araçla karakola intihar saldırısı yaptı ve 18 şehitimiz oldu. Patlama yerinde 6 metre derinliğinde 15 metre genişliğinde çukur oluştu.

 

Hepimiz oraya gömün, bitsin gitsin bu ızdırap!

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yukarı ↑