radyo
radyo

EKONOMİ

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI ADIYAMAN'DAN SESLENDİ

Deprem bölgesinde İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programına Adıyaman’dan canlı bağlantıyla konuk olan Fatma Kaplan Hürriyet, "Adıyaman’da bir çadır kent kuracaklarını, derme çatma değil, insan onuruna yakışır şekilde bir yaşam kalitesi s

17 Şubat 2023 Saat: 13:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.795 kez okunmuştur

İZMİT BELEDİYE BAŞKANI ADIYAMANDAN SESLENDİ
İZMİT BELEDİYE BAŞKANI ADIYAMAN'DAN SESLENDİ

Kahramanmaraş'ta meydana gelen olan iki depremin ardından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet hızlı bir şekilde afet bölgesine gitti. İlk günden beri afetten etkilenen şehir ve köyleri gezerek depremzedelerin ihtiyaçlarını belirleyen; bu doğrultuda çalışmalar yapmak üzere ekiplerini bilgilendiren Başkan Hürriyet, bugün Halk TV’nin konuğu oldu. İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programına Adıyaman’dan katılan Başkan Hürriyet ilk günden itibaren bölgede yaşananları ve bundan sonra yapılacak olan çalışmaları anlattı.

ASRIN FELAKETİ”

Adıyaman merkezde olduklarını ifade eden Başkan Hürriyet, “Bu depremin yaralarını hep beraber, el birliğiyle sarabilmek için mücadele ediyoruz. Bütün kurumlar iş birliği içerisinde, gün birlik günüdür diyerek çalışıyoruz. Öncelikle depremden etkilenen 10 ilin 10 u da gerçekten büyük bir travma yaşıyor. Bu bölgesel bir deprem değil tüm ülkenin depremi. Asrın felaketi. 10 ilin 5 6 tanesi yere bir olmuş durumda. Kent kalmadı ortada, oturulacak bir yapı kalmadı.

ÇOK BÜYÜK BİR ACI”

İnsanların hayatları alt üst oldu. 1 dakikada yıllarca sahip oldukları her şeyi ama daha da önemlisi canlarını kaybettiler. Çok büyük bir yıkım, çok büyük bir acı. Herkes şok içerisinde. İlk günden beri bölgedeyim, birçok ili gezdim. Köylere kadar gitmeye çalıştık. Hem hizmet götürdük, aşevleri açtık, konteynerler iletmeye çalıştık, bir yandan da tespit etmeye çalıştık. Müthiş bir şok ve ne yapacağını bilememe var. Bu, ilerde çok ciddi travmalara, toplumsal sorunlara yol açacak. Özellikle çocuklar ve kadınlar üzerinde. Çocuklar anlamlandırmaya çalışıyorlar.

YARDIM KAMPANYALARI DEVAM ETMELİ”

Çalışmaların yavaşlamaması gerektiğinin altını çizen Başkan Hürriyet, “Bu ağır travma ve yıkım 10 günlük yardım kampanyasıyla çözülmez. Kış şartları devam ediyor. Bu bölgede biraz daha zemin dayanıklı. Evler yıkılmamış ama çoğu hasarlı. Bu evlerde insanların oturması mümkün değil. Ama hayat devam ediyor. Onların birçok ihtiyaçları var. Barınma, giyim, gıda, ısınma ihtiyaçları devam edecek. Bölgede su sorunu hala var, ısınma sorunu hala var. Burada öz bakım konusunda ciddi bir problem var.

SİSTEM ANCA OTURUYOR”

Yüzbinlerce insandan bahsediyoruz. 10 günlük yardım kampanyaları bu durumu çözemez. En az 1 yıl bu tedavinin ve ihtiyaçlarının devam edeceğini düşünüyoruz. Kampanyaların devam etmesi gerekiyor. İlk günlerde kaos, organizasyonluk vardı. Sistem anca oturuyor. Yardımların birçoğu anca ulaşıyor. Şimdi sistematik olarak ilerlemesi gerekiyor.

RUHSAL ANLAMDA DA İYİLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Bölgede kadınlar ve çocuklara yönelik yapılacak olan çalışmalardan bahseden Başkan Hürriyet, “İlk zamanlar insanların temel gıda, giyinme ihtiyacını acele bir şekilde halletmeye çalıştık. Aşevleri kurduk. Bundan sonra daha sistematik çalışacağız. Yakınlarını kaybeden aileler ve yükünü çelen kadınlar ile çocukların ihtiyaçlarını giderelim istiyoruz. Barınma ve ısınmanın yanı sıra onlara psikososyal destek sunalım istiyoruz. Onları ruhsal anlamda da iyileştirecek projelerimizi hayata geçireceğiz.

ÇADIR KENTLER KURUYORUZ”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü öncülüğüyle; onların özel sektör iş birliğiyle burada çadır kentler oluşturacağız. Çadır kentlerin içinde sadece gıda, ısınma ve giyim olmasın. Onlar zaten temel ihtiyaçlar. Adıyaman’da bir yer belirledik. Kendim özellikle gelerek yer tespitinde bulunmak istedim. Gelir gelmez hemen buradaki genel yetkililere dayanışma göstermek istediğimizi söyledik. Onlar da makul karşıladı ve burada gösterilen yerlerde çadır kentler kuruyoruz.

ALANINDA UZMANLAR BURADA OLACAK”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile buraya mor yerleşke adı verilen iki konteyner getireceğiz. Bu konteyner içerisinde kadınlara ve çocuklara psikososyal destek verebileceğimiz psikologlarımızla, kreş öğretmenlerimizle, alanında uzman insanlarla çalışacağız. Konteynerlerden biri kadınlara biri çocuklara hizmet verecek. Kadınlar için emzirme odası, psikolojik destek verilecek muayene odası, jinekolojik muayene odası olacak. Buraya bir ebe görevlendirmek istiyoruz. Enkaz altından hamile olarak kurtulan kadınlar var.

ÇOCUKLAR İÇİN EKİBİM ÇALIŞIYOR”

Bu hizmetler sadece bu bölgeye değil birçok bölgeye de fayda sağlayacak. Biz bu alanda yakın çevredeki tüm depremzedelere hizmet sunacağız. Ring servisler oluşturarak onları alıp tekrar bulundukları yerlere götüreceğiz. Hemşirelerimiz, ebelerimizle Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygun şekilde bez, mama, ped erişimi sağlayacağımız bir alan olacak. Çocuklar için yapacağımız alanlarda oyun terapileri olacak. Bir çocuk parkı kuracağız. Çocukların oyuna ihtiyacı var. Ekiplerim İzmit’te çalışıyorlar. Buraya bir çocuk oyun grubu getireceğiz.

5-6 GÜN İÇERİSİNDE AKTİF EDECEĞİZ”

Parkıyla, sosyal destek alanıyla, muayene odasıyla, sağlık odasıyla; alanında uzman eğitimcilerle, birçok sanatçı dostumuzun da hizmet vereceği tam kapsamlı bir alan oluşturacağız. Geldiğimizden beri çalışıyoruz. Alanımızın tesviyesini yapıyoruz. Derme çatma değil, çadırları altık toprağın üstüne koyduk hadi gelin yaşayın değil. Gerçekten standartlara uygun, insan onuruna yakışır şekilde bir yaşam kalitesi de kurmaya çalışıyoruz. Bu yaşam biçimi uzun süre devam edecek. Uzun süre burada gerek eğitim desteği verebileceğimiz gerek oyun terapileriyle çocuklarımızı iyileştirebileceğimiz, kadınlara destek verebileceğimiz bir proje alanı. 5-6 gün içerisinde burayı tamamen aktif etmiş olacağız” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑