radyo
radyo

EKONOMİ

UCUZ ETE TALEP PATLADI. ÖĞLENE KADAR TÜKENİYOR

Yüksek et fiyatlarını düşürmek için başlatılan ucuz et satışı vatandaşın yoğun ilgisiyle sürüyor. İki zincir markette satılan etler öğle saatlerine kadar tükeniyor.

7 Kasım 2017 Saat: 09:16
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 565 kez okunmuştur

UCUZ ETE TALEP PATLADI. ÖĞLENE KADAR TÜKENİYOR
UCUZ ETE TALEP PATLADI. ÖĞLENE KADAR TÜKENİYOR

Ucuz et' satışı hızlı başladı. bugün dördüncü gününde devam eden satışlar, iki büyük market zincirinde yapılıyor. Vatandaşın ilgisinin 3 gündür yoğun olarak sürdüğünü belirten market çalışanları, öğle saatlerine kadar ürünlerin büyük çoğunluğunun tükendiğini anlatıyor.

SAAT 13,15'TE ET KALMIYOR

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamayla iki büyük market zinciriyle anlaşma sağlandığı belirtilerek, 3 Kasım'da ise satışlar başladı. Bakan Fakıbaba, 81 ile de ulaşabilen iki market zincirini tercih ettiklerini belirterek, ucuz et satışının A101 ve BİM mağazalarında yapılacağını açıklamıştı.

3 gündür satılan 'ucuz et'e olan talebi görmek için dolaştığımız marketlerde saat 13.15 civarında büyük oranda ürün kalmadığını gördük. BİM'de iki yarım kilo pakette kıyma kalırken, A101'de ise kıyma tükenmek üzere, dana kuşbaşı satışı sürüyordu. Satın alan vatandaşlar ise, uzun süredir kırmızı et fiyatlarının yüksek seyrettiğini vurgularken, yarım kiloluk satışların bütçeleri için uygun olduğunu dile getirdi.

Arif Hayret, "Yarım kiloluk pakette satılınca kıyma fiyatı 14.5, dana kuşbaşı ise 15.5 lira oluyor. 1 kilo yerine böyle satılması daha avantajlı. Uygun fiyata eve et giriyor" ifadesini kullandı.

KASAPTA 43 LİRA

İki büyük market zinciriyle yan yana olan kasap dükkanı sahibi ise, iki gündür işlerinde bir düşüş hissetmediğini ancak yeni yeni azalmaların başladığını belirtiyor. Yaklaşık 30 yıldır bu işi yaptığını söyleyen ve ismini vermek istemeyen kasap, "Böyle devam edebileceğini sanmıyorum. Üretici dertli, biz dertliyiz. Aldığımız mezbaha bir indirim yaparsa rekabet edebiliriz ama bizim bunu yapmamız mümkün değil. Gelecek yıl etin 70 lira olan parçalarının 80 liraya kadar çıkması bekleniyor. Demek ki bu öngörüyle, üretici için çalışmalıyız ki süreklilik olsun" dedi.

"PİYASA OTURANA KADAR SÜRECEK"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba ise dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ucuz et satışının piyasa oturana kadar devam edeceğini söyledi.

Fakıbaba, ucuz et satışının 6 bin tondan 10 bin tona çıkarılabileceğini de belirtti. Atılan adım sonrası diğer marketlerin de et fiyatlarını düşürmek zorunda kaldığının altını çizen Fakıbaba, "Bugün saat 11.00 itibarıyla ucuz et satan mağazalarda ürünlerin tükendiğini öğrendik. Bittiyse ertesi gün bir daha gelir. Zaten amacımız bu" diye konuştu.

KASAPLAR BAKAN'A GİDİYOR

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, mevcut durumla ilgili  Ankara'da bu akşam 19.00'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşeceklerini açıkladı. Önerilerinin Bakan Fakıbaba tarafından bugüne kadar dikkate alındığını gördüklerini belirten Yalçındağ, "Ortada yeni bir hareket var. Yeniye hep bir rağbet olur. Sonra sular durulur. Bizler ülkemizde üretimin tüketimi karşılaması için çalışıyoruz. Vatandaşın ucuz et yemesine tepki gibi bir durumumuz asla olamaz. Bir tarafta ithal eti satan iki market zinciri, diğer tarafta yerli ürün satan kasaplar var. Elma ile armut. Karşılaştırılması da doğru değil... Geriye dönüp baktığınızda et fiyatlarına gelen zam yok denecek kadar az. Bu fiyatlar zamlarla oluşmuyor. Ayrıca etrafta ünlü semtlerin et reyonlarında çekilen fotoğraflarla 'pahalı et' algısı da oluşturuluyor" dedi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeliden, Türkiyeden ve Dünyadan Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑